31/03/2012

1 Nisan'da Google Tehlikesi!

Yaklaşan tehlikenin farkında mısınız? icon smile 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Malum, 1 Nisan’da çevrenizdeki birçok kişi size 1 Nisan şakaları yapma planları içinde olabilir. Ya da bu planları yapanlardan biri bizzat siz olabilirsiniz. Biz yine de tüm bu planların dışında kalanları uyarmak istedik. Zira en beklenmedik yerden gafil avlanabilirsiniz; mesela Google tarafından. icon wink 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Evet, Google,  dünyanın en büyük intertnet arama motoru size 1 Nisan şakası yapabilir. Nasıl mı? İşte daha önce yapılan Google şakalarına birkaç örnek:

Google Gulp

Google Gulp Orange 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Google, “Google Gulp!” adında bir “akıllı içecek” çıkarttığını duyurmuştu. Google kullanıcılarını internette sörf yaparken çok daha verimli ve zeki yapacak olan bu içecek, aynı zamanda onların susuzluklarını da giderecekti. icon wink 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Gmail Paper
Gmail Paper 620x224 1 Nisanda Google Tehlikesi!

30 Mart 2007′de, Google Gmail giriş sayfasını değiştirip Gmail Paper denilen yeni bir hizmeti duyurmaya başladı. Böylece Google Gmail kullanıcılarına, e-postalarını kağıt arşive ekleme hizmeti sağlayıp, %96 geri dönüşümlü soya fasülyesinden kağıda basılı dokümanları geleneksel yolla postalayacağını duyuruyordu. Hizmet bedava olacak, basılı kağıtların arkasında kalın kırmızı harflerle reklamlar olacaktı. Resim ekleri yüksek kaliteli kağıda basılacaklar, MP3 ve WAV dosyaları basılmayacaktı. icon biggrin 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Hayvanlar için Çeviri

Google Translate For Animals 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Google UK hayvan seslerini İngilizce’ye çevirebilen bir uygulamanın tanıtım videosunu yayınlamıştı. Üstelik bu uygulamayı Andorid Market’e de koymuştu. “Translate for Animals” adlı bu uygulamayı hala indirebilirsiniz. icon smile 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Mentalplex

Google Mentalplex 1 Nisanda Google Tehlikesi!

1 Nisan 2000′de Google, “Mentalplex” adını verdiği sistemle artık zihin yoluyla arama yapabileceğini duyurdu. Bunun için kullanıcıların tek yapması gereken yukarıdaki görsele odaklanıp akıllarından aramak istedikleri şeyi geçirmeleriydi. Tabii gerekli diğer bilgileri ve görselleri içeren bir tanıtım sayfası da vardı. icon smile 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Yanlış                        Yanlış                       Doğru

hatblock 1 Nisanda Google Tehlikesi! lookaway 1 Nisanda Google Tehlikesi! correctview 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Gmail Motion

Bir firma yöneticisinin gayet ciddi bir şekilde Gmail Motion hizmetini anlatmaya başladığı tanıtım videosunda, klavye ve mouse yerine web kamerası karşısında yapılacak hareketlerle bilgisayara nasıl komut verilebildiği gösteriliyor.

Microsoft Xbox360’ın Kinect modülünde de kullanılan hareket algılayıcısıyla benzer bir teknolojinin kullanıldığı görülüyor. Hizmeti denemek istiyorum linkine tıkladığınızda ise, tüm bunların bir şakadan ibaret olduğunu gösteren “1 Nisan” yazısıyla karşılaşıyorsunuz. icon smile 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Bunlar sadece birkaç örnekti; çünkü Google’ın  kullanıcılarına yaptığı pek çok şaka var. Şimdi okuduğunuzda kimsenin bu numaralara inanmayacağını düşünebilirsiniz. Ama neredeyse  herkes “acaba gerçek olabilir mi” diye bir an aklından geçiyor. icon smile 1 Nisanda Google Tehlikesi!

Bakalım bu yıl 1 Nisan’da ne yapacak…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>